biuro@projektwyprawa.pl
Zebraliśmy dla Was 15 najbardziej zaskakujących ciekawostek o Islandii i Islandczykach. Sprawdźcie jak Islandczycy życzą sobie powodzenia i co zrobić, gdy zgubimy się… w islandzkim lesie!
TOP 15 ciekawostek o Islandii.
1. światowy kryzys finansowy sprawił, że Islandczycy rozważali przystąpienie do Unii Europejskiej. W 2015 roku jednak postanowili wycofać wniosek o przystąpienie do wspólnoty. Najwięcej wątpliwości związanych z przystąpieniem do UE budziła kwestia rybołówstwa, ponieważ jest ono podstawą islandzkiej gospodarki.
2. kiedy na zachodnich fiordach zaczęły z braku tlenu masowo ginąć śledzie, postanowiono je stamtąd wypłoszyć piosenkami The Rolling Stones. Ryby jednak zostały.
3. Islandczycy uważają swój kraj za pępek świata, w czym utwierdzają ich sagi wikingów oraz to, że na wyspie jest wiele wyjątkowych rzeczy: największy lodowiec w Europie – Vatnajökull, jedyny czynny gejzer – Strokkur, najbardziej na zachód wysunięty punkt w Europie, aktywne wulkany czy islandzkie konie o pięciu chodach (chociaż innym koniom wystarczają ich cztery rodzaje).
4. dla Islandczyków krąg polarny jest przedmiotem żartów. Mówią, że jest tylko jedna osoba, która zadaje sobie trud, żeby go przekroczyć – wikary w Grimsey, przez którego łóżko przechodzi linia koła podbiegunowego.
5. Dania rządziła Islandią aż do początku XX wieku. Islandczycy twierdzą, że wyzyskiwała ich kraj, nie pozwalając im ani na bogacenie się, ani na kształcenie. Utrzymywała wyspę w prymitywizmie i izolacji. Jednak z drugiej strony Islandczycy bardzo chętnie się przyznają do sławnych Duńczyków.
6. w Luksemburgu mieszka największa emigracyjna społeczność islandzka w Europie. To właśnie tam do niedawna swoją siedzibę główną miała linia lotnicza Icelandair.
7. w latach osiemdziesiątych XIX wieku do Kanady wyemigrowało aż dziesięć tysięcy Islandczyków.
8. Islandia publikuje swój anglojęzyczny miesięcznik, z czego jej mieszkańcy są bardzo dumni i traktują to jako dowód inteligencji narodu. W końcu ile krajów wydaje gazetę w obcym języku?
9. Islandczycy mają powiedzonko „lepiej boso niż bez książek”. Zimy były tak ciężkie i ponure, że ludziom pozostawało jedynie czytanie i opowiadanie sag. W ten sposób formował się naród kochający literaturę.
10. największy w historii kraju wybuch wulkanu przypada na drugą połowę XVIII wieku. Przez ogromne ilości pyłów wulkanicznych uniemożliwiających na przedostanie się słońca z głodu zginęła jedna czwarta ludności.
11. jednym z największych islandzkich poetów jest Snorri Sturluson – autor „Sagi o Egilu”. Legendy głoszą, że otrzymał sto dwadzieścia sztuk bydła wyłącznie dla ich skóry, na której zapisywał swoje historie.
12. Islandia wydała na świat więcej artystów, pisarzy, szachistów i innych uznanych ludzi – w przeliczeniu na jednego mieszkańca – niż jakikolwiek inny kraj.
13. przez pewien czas na Islandii obowiązywał zakaz trzymania psów w mieście.
14. gdy w języku islandzkim chcemy życzyć komuś powodzenia, mówimy „hvelreki”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza: „Niech ci morze wyrzuci na brzeg całego wieloryba”.
15. na Islandii rosły lasy, jednak drzewa były potrzebne do budowy łodzi i wkrótce wyrąbano wszystkie. Ostatnio podjęto próbę zalesiania nowych terenów, ale klimat sprawia, że drzewa karłowacieją przez silne wiatry. Znany jest taki dowcip: jeśli ktoś zgubi się w islandzkim lesie, to powinien wstać. Ironią był też argument, którym podobno nakłaniano amerykańskich żołnierzy (niechętnych do wyjazdu na zimną, wietrzną i obcą wyspę) do przyjazdu. Obiecywano im, że pod każdym drzewem czekać na nich będzie blond dziewica.
Podsumowanie i informacja końcowa
Artykuł ten powstał z inspiracji książką Richarda Sale’a „Przewodnik ksenofoba. Islandczycy” i powinniście traktować go z przymrużeniem oka. A o tym, jaka faktycznie jest Islandia i jej mieszkańcy możecie przekonać się na jednej z naszych wypraw! Pomożemy Wam stworzyć swój własny zbiór ciekawostek o Islandii.