biuro@projektwyprawa.pl
Zorza polarna to niekwestionowana liderka w rankingu najpiękniejszych i najciekawszych zjawisk atmosferycznych, jakie możemy podziwiać na własne oczy. Chęć zobaczenia i uwiecznienia jej na fotografii staje się coraz popularniejsza, a najwięksi miłośnicy zorzy polują na nią nawet w północnej części Polski. Niestety, aby zobaczyć najbardziej spektakularny świetlny spektakl na niebie – powinniśmy pojechać trochę dalej… Gdzie zorza polarna jest najbardziej spektakularna? Sprawdź nasze wskazówki!
Co to jest zorza polarna i skąd te zachwyty?
Zorza polarna (z łac. Aurora borealis)to wyjątkowo piękne zjawisko świetlne występujące głównie za kołami podbiegunowymi. Skąd biorą się te piękne tańczące światła? Z technicznego punktu widzenia: zorza powstaje w procesie wchodzenia cząstek słońca w pole magnetyczne. Cząsteczki te zderzają się z molekułami gazów, a w efekcie tego widzimy na niebie ten cudowny, świetlny spektakl. Aurora przybiera różnorodne formy. Zobaczyć możemy m.in. łuki, promienie, pasma, kurtyny w różnych kolorach. Wszystko zależy od rodzaju gazu i intensywności procesu. Kolor czerwony i zielony świadczy o obecności tlenu, purpura i bordowy – azotu, błękity i fiolety – helu lub wodoru.
Mity i wierzenia związane z występowaniem zorzy
Ludzie przez wiele stuleci nie umieli wytłumaczyć powstawania zorzy polarnej, przez co ze zjawiskiem związanych jest wiele wierzeń, mitów i legend. Wikingowie tłumaczyli sobie to zjawisko jako galopujących wojowników lub lśnienie zbroi Walkirii. Za to według starogrenlandzkich podań zorza pojawia się, kiedy dusze przodków grają w piłkę w niebie. Nie chodziło bynajmniej o popularny dziś football, a grę czaszką morsa. Pradawny przesąd ostrzegał przed zbyt intensywnym wpatrywaniem się w zorzę, ponieważ groziło to szaleństwem. Mieszkańcy Laponii wierzyli, że światła są iskrami pochodzącymi z ogona lisa, który pędził po śniegu, a Norwegowie sądzili, że aurora jest odbiciem ławicy śledzi Pojawienie się chrześcijaństwa, to początek postrzegania zorzy jako przepowiednię nieszczęścia. Stulecia mijają, a naukowcy wciąż nie są w stanie do końca wytłumaczyć tego niesamowitego zjawiska. Zorza dalej inspiruje, a wielu marzy o jej zobaczeniu.
Zorza polarna aktualnie- gdzie i kiedy na nią polować?
Samo pojęcie “polowania” na zorzę związane jest z tym, że nigdy nie ma pewności, czy uda się ją zobaczyć. Zatem gdzie zorza polarna zachwyci nas najbardziej? W Europie najlepszymi krajami do jej obserwacji, ze względu na szerokość geograficzną, są Norwegia, Finlandia i Islandia, a czas najbardziej obfitujący w występowanie zorzy polarnej to mniej więcej okres od października do początku kwietnia.
Niestety wszystko zależy od pogody, a nawet małe zachmurzenie może unicestwić nasze „polowanie”. Im więcej słońca w ciągu dnia, tym większa szansa na pojawienie się zorzy po zapadnięciu zmroku. Warto jednak być cierpliwym i wytrwałym, bo Aurora na niebie wynagrodzi Wasze starania.
Jak zorganizować taki wyjazd?
Możesz wyjechać samodzielnie. Zarówno do Norwegii jak i Islandii latają samoloty z Polski, a bazę noclegową sprawdzisz w wielu popularnych serwisach rezerwacyjnych. Dodatkowo, wielkim ułatwieniem jest fakt, że istnieją strony internetowe i aplikacje, dzięki którym możemy sprawdzić prognozy na wystąpienie zórz w danym rejonie (przykładowa strona to: https://www.gi.alaska.edu/monitors/aurora-forecast).
Jeśli jednak chcesz dołączyć do grupy zapalonych podróżników i skorzystać z oferty zorganizowanych autorskich wypraw, w kameralnym gronie i z profesjonalnym Liderem sprawdź nasze kierunki, w których “polujemy na zorzę”.